طراحی لوگو حرفه ای؛ ۲۰ ترفند کاربردی خلق یک لوگوی جذاب

طراحی لوگو حرفه ای؛ ۲۰ ترفند کاربردی خلق یک لوگوی جذاب

طراحی لوگو حرفه ای باعث شخصیت‌ بخشیدن به برند شما می‌شود. از آنجا که این لوگو در کارت ویزیت ، چاپ فولدر و به طور کلی در چاپ ست اداری شما دیده می‌شود باید به گونه‌ای طراحی شود که اصالت شرکت و ماهیت فعالیت شما را به نمایش بگذارد. در این مقاله شما را با ۲۰ تکنیک کاربردی برای طراحی لوگو حرفه ای آشنا خواهیم کرد.

در اینجا لیستی وجود دارد که چند مورد از مهم‌ترین مواردی را که هنگام طراحی یک لوگو باید در نظر بگیرید جمع‌آوری کرده است.

۱. از یک نقشه ذهن برای سریع‌تر انجام دادن ایده‌های خود استفاده کنید

نقشه ذهن نموداری است که برای سازمان‌دهی بصری ایده‌های شما استفاده می‌شود. یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن کنید. من معتقدم که هیچ ایده درست و غلطی تا زمانی که شما آن را عملی نکنید وجود نخواهد داشت. ارزش ایده‌های شما با اقداماتی که انجام می‌دهید تعیین می‌شود.

شما می‌توانید به جای قلم و کاغذ از نرم‌افزارها استفاده کنید و همچنین می‌توانید با تیم خود همکاری کنید و ایده‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

فقط سعی کنید ذهن خود را کاملا خالی کنید و تمام ایده‌های احمقانه، بیمار، وحشتناک، نبوغ و عالی خود را روی نقشه ذهن پیاده کنید تا بتوانید بعدا بین آن‌ها اتصال برقرار کنید.

۲. قلم و کاغذ بهترین دوستان یک طراح هستند

طراحی لوگو - استفاده از قلم و کاغذ

 

ابتدا ایده‌های خود را روی کاغذ تجسم کنید. اگر تمایل دارید به جای کاغذ این کار را دیجیتالی انجام دهید، این کار را میلی‌متری انجام ندهید چراکه این کار در اعمال کردن تصویر بزرگ‌تر شما را دچار مشکل خواهد کرد. هدف از طراحی این نیست که همه چیز زیبا به نظر برسد. نکته این است که با جوهر ایده‌های خود ارتباط برقرار کنید. طراحی یک ابزار بسیار ارزشمند در فرایند خلاقانه است بنابراین هرچه سریع‌تر از آن استفاده کنید.

۳. به جای فتوشاپ از Adobe illustrator استفاده کنید

طراحی لوگو - استفاده از Adobe illustrator

از فتوشاپ استفاده نکنید چراکه فاقد فکر است. لوگوی شما باید مقیاس‌پذیر باشد. کنترل اشکال و مسیرها در Adobe illustrator بسیار ساده‌تر است. بی‌پرده می‌توان گفت که فتوشاپ برابر با پیکسل است و Adobe illustrator برابر با بردار.

۴. تابلوهای حالت ایجاد کنید و از آن الهام بگیرید

طراحی لوگو - تابلوهای حالت

هدف در اینجا ایجاد یک سبک یا مفهوم خاص با جمع‌آوری کلمات و تصاویری است که به بهترین شخص هویت برند را ایجاد می‌کند. نقشه ذهن می‌تواند در روشن کردن آنچه در جستجوی آن هستید به شما بسیار کمک کند. به الگوها، بافت‌ها، رنگ‌ها، اشکال، قلم‌ها، افراد، اشیا، محصولات و غیره فکر کنید. اما تصاویر را فقط به صورت تصادفی ایجاد نکنید، به مشتری خود نیز توجه داشته باشید. بعضی از اوقات شما به کل تصویر به عنوان مرجع احتیاج ندارید و تنها می‌توانید به بخشی از آن که خیلی دوست دارید بپردازید. بنابراین می‌توانید این قسمت را ذخیره کنید، برش دهید و از آن استفاده کنید.

۵. لوگوی خود را به صورت سیاه و سفید طراحی کنید

طراحی لوگو - طراحی سیاه و سفید لوگو

استفاد از رنگ ذهنی و درونی است. بنابراین اجازه ندهید در مرحله شروع قرار گیرد. به عنوان مثال اگر از شما بازخورد خواسته شود برخی افراد با استفاده از رنگ لوگوی شما را قضاوت می‌کنند اما طرح سیاه و سفید تنها همان چیزی را که هست نشان می‌دهد. بنابراین بهتر است در ابتدا با سیاه و سفید طراحی را شروع کنید و در مراحل بعدی به آن رنگ بیفزایید.

۶. لوگو را منعکس کنید

انعکاس لوگو به صورت عمودی یا افقی به شما  کمک می‌کند که ناهماهنگی‌ها و مشکلات مربوط به آن را مشاهده کنید. غیر از این مغز شما  تنها مجبور به دیدن اشکال می‌شود. حتی گاه به گاه سعی کنید لوگوی خود را بچرخانید تا بتوانید آن را از زوایای درست بررسی کنید.

۷. اگر ایده خود را تمام نکرده‌اید به خود فشار نیاورید و کمی به خود استراحت دهید

هنگامی که نقش ذهن خود را پیاده می‌کنید و در اصطلاح سر خود را از ایده‌ها خالی می‌کنید ممکن است مغزتان به بن‌بست برسد. نگران نباشید این یک موضوع عادی است فقط سعی کنید در آن لحظه کمی به خود استراحت دهید. کافی است فقط مدتی ذهن خود را از آن جدا کنید. به موسیقی گوش کنید، پیاده‌روی کنید و یا دوچرخه سواری کنید. سپس با ایده‌های تازه به سمت طراحی خود برگردید. در اینجا چیزهای خوبی به ذهنتان خواهد رسید.

۸. سایز لوگو اهمیت دارد

طراحی لوگو - سایز لوگو

هنگام طراحی لوگو چیزی که باید در نظر گرفته شود سازگاری آن است. اما این به چه معناست؟ به عبارت ساده‌تر مشتری ممکن است در بسیاری از برنامه‌ها از آیکون یک برنامه گرفته تا فاویکون از لوگو استفاده کند. چگونه می‌توانید اطمینان دهید که در هر سایزی لوگوی شما خوب به نظر می‌رسد؟

۹. لوگو باید معنا‌دار باشد

ما هرروز تصاویر زیبایی می‌بینیم که طراحی لوگوی شما باید یکی از آن‌ها باشد. به عنوان مثال به چراغ جادوی علاءالدین، جایی که یک جن بیانگر داستان تجاری، ارزش‌ها، احساسات و مردم است فکر کنید. بنابراین در پشت هر لوگوی زیبا باید داستانی وجود داشته باشد زیرا این داستان است که می‌تواند باعث فروش محصول یک برند شود. شما باید این داستان را به مشتری بفهمانید تا او را ترغیب به خرید کنید.

۱۰. طراحی لوگو را با برندسازی اشتباه نگیرید

بین این دو یعنی طراحی لوگو و برندسازی تفاوت وجود دارد. این یک بحث قدیمی است .فقط کافی است کمی در گوگل درمورد آن سرچ کنید. کلمه برندسازی کلمه بسیار جذابی است اما لطفا آن را در جای درست استفاده کنید. یک طراحی هیچگاه اقدام به برندسازی نمی‌کند.

۱۱. لوگوی خود را ساده طراحی کنید نه ساده گرایانه

لوگو نباید بیش از حد پیچیده باشد. سعی نکنید 5 مفهوم را با یک مفهوم منتقل کنید. در یک زمان برروی یک مفهوم متمرکز شوید. ایده‌ای را برای خود تعریف و حول محور آن کار کنید. نایک و اپل مثال خوبی از این موضوع هستند.

۱۲. معنی رنگ‌ها

طراحی لوگو - معنی رنگ‌ها

رنگ همانطور که گفتیم یک موضوع بسیار ذهنی است. رنگی که شما دوست دارید ممکن است همان نباشد که مشتری دوست دارد. رنگ‌ها را فقط به دلیل زیبا بودن یا اینکه یک لوگوی دیگر از آن استفاده کرده است به صورت تصادفی در طراحی لوگوی خود قرار ندهید. اول از همه باید از مشتری خود بپرسید که آیا ترجیحاتی در این مورد دارد پس از آن تحقیق کوچکی انجام دهید و معنی رنگی را که می‌خواهید استفاده کنید کشف کنید. به عنوان مثال آبی به معنای حرفه‌ای، آرام، قابل اعتماد و یا قرمز به معنای پرانرژی، جسورانه و غیره است.

۱۳. از ردیابی منفی یا مثبت استفاده کنید

طراحی لوگو - استفاده از ردیابی منفی یا مثبت

این یک ترفند برای شما است تا با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض کم‌تر از قلم استفاده کنید. ردیابی منفی یا مثبت فضای مساوی بین حروف قرار می‌دهد. شما باید ردیابی را با کاراکترهای حروف بزرگ یا کوچک ترکیب کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفیدتر است.

۱۴. از یکی از  این فونت‌ها استفاده کنید

آیا در یافتن فونت مناسب مشکل دارید؟ برای راحت تر شدن کار خود می‌توانید از یکی از این دو فونت استفاده کنید.

اگر به دنبال فونت رایگان هستید در اینجا ما به شما Google Fonts و Fontsquirrel را پیشنهاد می‌دهیم. به یاد داشته باشید که رایگان بودن نشانه با کیفیت بودن نیست. فقط کافی است در گوگل گزینه بهترین فونت‌های رایگان را انتخاب کنید. مقاله های زیادی با این فونت‌های رایگان وجود دارند.

۱۵. شبکه لوگو

طراحی لوگو - شبکه لوگو

برخی لوگوها بسیار پیچیده و به خوبی اجرا شده‌اند و دارای خطوط ساختاری قابل مشاهده و منطقی هستند اما بسیاری از آرم‌ها نیز اینطور نیستند. در اینجا ترفندی وجود دارد که شما با استفاده از آن می‌توانید یک طراحی حرفه‌ای انجام دهید. فقط خطوط عمودی و افقی را بکشید تا طول و عرض کامل لوگوی خود را تعریف کنید. به عبارت دیگر لوگو را در یک مستعطیل قرار دهید. یک حرف یا یک شکل از لوگوی خود را انتخاب کنید و همه گوشه و کنار آن را پر کنید تا یک منطقه امن تعریف کند. خطوط افقی و عمودی را دوباره بکشید تا طول و عرض کامل از جمله منطقه امن موجود را تعیین کند. به این کار شبکه نیز گفته می‌شود.

۱۶. با استفاده از تصاویر گوگل جستجوی معکوس انجام دهید

شما همیشه نمی‌توانید به مغز خود اعتماد کنید. بعضی اوقات ما ایده‌ها را از مکان‌ها یا افراد مختلف می‌گیریم و آن‌ها را به عنوان ایده خودمان ارائه می‌دهیم. آیا تا به حال شده است که ایده‌ای را پیدا کنید و از شادی به هوا بپرید و تصور کنید ایده منحصر به فرد و بی‌نظیری پیدا کرده‌اید سپس متوجه شوید که قبلا انجام شده است؟ برای جستجوی معکوس لوگوی خود از تصاویر گوگل استفاده کنید تا ببینید طرح‌های مشابهی با لوگوی خود پیدا می‌کنید.

۱۷. دورنمای لوگو

طراحی لوگو - دورنمای لوگو

لوگوی شما باید در موقعیت‌های مختلف عملکرد داشته باشد، بنابراین باید آن را در یک جدول قرار دهید. واضح‌ترین مورد این است که آن را در یک پس‌زمینه سفید نگاه کنید. سپس برروی پس‌زمینه سیاه نگاه کنید. گاهی اوقات یک لوگوی سفید در یک زمینه سیاه می‌تواند ناسازگاری یا اشکال ناخواسته زیادی را نشان دهد. و در آخر اینکه اگر رنگ‌های برند را انتخاب کرده‌اید چگونگی ارائه لوگو برروی آن‌ها را بررسی کنید. تراز افقی و عمودی نیز یکی از گزینه‌هایی است که باید در نظر بگیرید.

۱۸. موقعیت‌یابی افقی و عمودی

این روزها طراحی لوگو توجه بیشتری را می‌طلبد چراکه باید فکر کنیم چگونه با شرایط و موقعیت‌‌های مختلف آن را سازگار کنیم. مقیاس‌پذیری و خوانایی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، اما باید این نکته را در نظر گرفت که یک لوگو چگونه در بالای یک نام یا در کنار آن قرار می‌گیرد. همیشه داشتن گزینه افقی چاره‌ساز نیست بلکه باید گزینه عمودی لوگو را نیز در نظر بگیریم.

۱۹. قرار دادن لوگو در متن

طراحی لوگو - قرار دادن لوگو

هیچ چیزی قدرتمندتر از متن نیست. شما می‌توانید لوگوی خود را باورپذیر کنید و آن را در مدل‌های مختلف مانند کارت ویزیت، کلوز آپ، لیوان، آگهی و غیره اعمال کنید.

۲۰.هر انتقادی را بپذیرید

ما  طراحان موجوداتی هستیم که به خلاقیت خود متصل هستیم و از صدمه خوردن به احساساتمان نفرت داریم. اما نقد یک موضوع اساسی است. شما باید انتقادات را بپذیرید و از آن به نفع خود استفاده کنید. اگر بخواهیم منصف باشیم می‌بینیم که هر عقیده‌ای مهم نیست اما یا خوب است و یا درست. اگر شما نظر عینی و معتبرترین درمورد کار خود می‌خواهید بهتر است فقط آن را با طراحان همکار خود در میان بگذارید. بگذارید مشکلات شما را ببینند، بازخوردها را جمع کنید و طرح خود را بهبود بخشید.

امیدوارم این مقاله را خوانده و از آن بهره برده باشید و آن را با سایر طراحان به اشتراک بگذارید.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021