کاتالوگ خشتی یا مربعی چیست؟

کاتالوگ خشتی یا مربعی چیست؟

کاتالوگ ها عمدتا دفترچه های تبلیغاتی برای معرفی محصول یا برندها است که در ابعاد و اشکال مختلف چاپ می شود. در این میان انواع مختلفی از کاتالوگ تولید می شود که کاتالوگ خشتی یا مربعی یکی از این انواع است. برای اینکه بدانید کاتالوگ خشتی چیست؟ کافی است سری به جعبه انواع محصولات لوازم خانگی و… بزنید. دفترچه راهنما یا معرفی محصول پاسخ به همین سوال که کاتالوگ خشتی چیست، است.
درباره اینکه کاتالوگ خشتی چیست باید گفت نوعی از کاتالوگ است که به شکل مربع در ابعاد مختلف چاپ می شود. کاتالوگ خشتی می تواند در سایزهای بزرگ و کوچک که زیر 20 و بالای 20 سانتی متر باشد. عمدتا از این نوع کاتالوگ برای معرفی محصول  در محیط های عمومی یا قرار دادن در بسته بندی محصولات استفاده می شود.

______________________________________________________________________

حتما بخوانید: کاغذ کاربن لس چیست؟

______________________________________________________________________

انواع کاتالوگ خشتی یا مربعی

پس از آنکه با تعریف کاتالوگ مربعی چیست آشنا شدید، نوبت می رسد به معرفی انواع این نوع کاتالوگ که طرفداران زیادی نیز دارد. کاتالوگ خشتی یا مربعی همانند چاپ تراکت در سایزهای مختلف و انواع مختلف چاپ می شود اما عمده تزئین انواع آن عبارت است از:

بزرگ: بیشتر از بیست سانتی متر بوده و عمدتا در فضاهای نمایشگاهی برای معرفی محصول به بازدیدکنندگان عرضه می شود. چرا که می توان با طراحی زیبا محصول را بسیار شکیل و برازنده و با بیان جزئیات به مخاطب معرفی کرد.

کوچک: نوع کاتالوگ خشتی زیر بیست سانتی متر عمدتا برای معرفی محصول و یا نحوه کارکرد آن برای قرار دادن در بسته بندی قرار داده می شود. جزییات و نحوه عملکرد دستگاه به صورت فشرده در این کاتالوگ توضیح داده می شود.

چاپ کاتالوگ خشتی

متریال مورد استفاده در کاتالوگ خشتی

همانطور که جنس سایز اقلام و  تبلیغاتی مثل کارت ویزیت کتان متفاوت و متنوع است متریال مورد استفاده در کاتالوگ خشتی نیز تنوع دارد. مهمترین متریال به کار رفته در کاتالوگ خشتی کاغذ آن است. از مهمترین انواع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سلفونی: این نوع معروف به سلفون یا گلاسه است. این نوع کاتالوگ در انواع مات یا براق چاپ می شود.
  • کتانی: جنس دیگری از کاتالوگ ها کتانی است که نسبت به انواع دیگر زیباتر و البته گرانتر است.
  • ترکیبی گلاسه و لمینت: این نوع کاتالوگ از ترکیب کاغذ گلاسه گرم دار با روکشی از جنس لمینت براق یا مات است. این نوع در چاپ برچسب هم استفاده می‌شود.

مزایای کاتالوگ خشتی

از مهمترین مزیت هایی که می توان برای این نوع کاتالوگ برشمرد تنوع در ابعاد و نیز متریال به کار رفته در آن است. تنوع بالای این نوع کاتالوگ دست مشتری را برای طراحی و نیز چاپ آن در تعداد زیاد باز می گذارد از همین رو این نوع کاتالوگ طرفداران زیادی در میان برندهای مختلف دارد. از دیگر مزیت های کاتالوگ خشتی نیز به تسهیل در چاپ آن اشاره کرد. چاپ بازار مجموعه حرفه ای از طراحان و کارشناسان حوزه چاپ و تبلیغات هستند که می توانید برای سفارش انواع محصولات تبلیغاتی اعم از انواع کاتالوگ مانند کاتالوگ خشتی و … به آن اعتماد کنید. این مجموعه با بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای طراحی و نیز تولید اقلام تبلیغاتی مثل چاپ ست اداری  امکان ثبت سفارش آنلاین را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

کاتالوگ مربعی چیست

کاربرد کاتالوگ مربعی

همانطور که میدانید کاتالوگ مربعی یا خشتی از انواع خاص و البته پرهزینه به شمار می آید از همین رو عمدتا از این نوع کاتالوگ برای تبلیغات محصولات تجاری خاص و لوکس استفاده می شود. البته از انواع کوچک آن برای معرفی محصول و نیز دفترچه راهنما در بسته بندی محصولات مختلف نیز استفاده می شود.
نکته مهمی که درباره کاتالوگ مربعی باید بدانید اینکه به جهت ابعاد خاص و شکل جذاب برای معرفی محصول در محیط های نمایشگاهی بسیار مناسب است. از همین رو از ظرفیت این نوع کاتالوگ برای معرفی برند و محصولات خود غافل نشوید.

مراحل چاپ کاتالوگ مربعی

چاپ کاتالوگ مربعی نیز مانند دیگر اقلام تبلیغاتی کاغذی مثل چاپ کارت ویزیت مراحل مختلفی دارد که مختص به این محصول است. مرحله نخست طراحی کاتالوگ است. در این مرحله باید ابعاد و طراحی که برای کاتالوگ در نظر دارید، متناسب با سلیقه و خواست مشتری صورت بگیرد. در مرحله دوم باید طراحی صورت گرفته برای لیتوگرافی ارسال شود. تا در این مرحله کار فرم بندی طرح و نیز تنظیم صفحات کاتالوگ انجام شود. مرحله سوم تهیه زینک است. زینک در واقع کار تنظیم رنگ ها بر اساس طراحی صورت گرفته انجام می دهد، برای این کار باید زینک به تعداد مشخص تعیین می شود. مرحله چهارم چاپ کاتالوگ است.  مرحله پنجم از کاوری برای حفظ کیفیت چاپ و ماندگاری طرح بر کاتالوگ برای طولانی مدت استفاده می شود. مثل انواع سلفون و… مرحله ششم انجام صحافی کاتالوگ است. با توجه به اینکه کاتالوگ ها از چندین زوج صفحه تشکیل شده لازم است با انجام صحافی مناسب برگه های کاتالوگ منظم و شکیل در کنار هم قرار گیرد.

 

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021