روش چاپ روی شیشه|مدل های چاپ روی شیشه و آینه

روش چاپ روی شیشه|مدل های چاپ روی شیشه و آینه

شیشه یک ماده سنتی است که امروزه به یکی از اصلی ترین عناصر تزیینی تبدیل شده است. چاپ روی شیشه می‌تواند امکان طراحی‌های سطحی را که هم زیبا و کاربردی هستند را برای انواع و اقسام کاربری‌ها بوجود بیاورد. روش‌های چاپ روی شیشه با یکدیگر متفاوت اند و انتخاب آن به محل استفاده آن بستگی خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم تا با شناخت  روش‌های چاپ روی شیشه  درباره کاربرد آن‌ها بیشتر بدانیم. در ادامه با ما همراه باشید.
امروزه چاپ شیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته و انواع مختلف چاپی آن بخش‌های  صنعتی، تجاری، خودروسازی، طراحی داخلی و معماری کاربرد دارند. چاپ شیشه ای فرآیندی برای تبدیل شیشه استاندارد به یک اثر هنری است. روش‌های چاپ روی شیشه تنوع زیادی دارند و به ما کمک میکنند تا بهترین آن را برای مقاصد نهایی خود انتخاب کنیم. فروشگاه چاپ بازار امکان چاپ طرح‌های مورد نظر شما را روی سطح شیشه در بهترین کیفیت فراهم ‌می‌آورد.

انواع چاپ روی شیشه

انواع چاپ روی شیشه

انتخاب نوع چاپ کاملا بستگی به سطح مورد نظر و نوع کاربری آن در آینده دارد. مدل‌های چاپ روی شیشه شامل: سیلک، فلسکو، تامپو، فلت بد و … هستند. برای چاپ با کیفیت بالا یا تعداد رنگ‌های بیشتر میتوانید از روش فلت بد استفاده کنید. هر کدام از این روش‌های میتوانند در کاربرد‌های خود به خوبی عمل کنند، پس بهتراست قبل از هرچیز به خوبی راجع به هریک بدانیم.

______________________________________________________

حتما بخوانید:چاپ سیلک چیست

______________________________________________________

چاپ صفحه روی شیشه

یکی از روش‌های سنتی برای انتقال رنگ روی شیشه، روش چاپ صفحه ای است که در طی آن از استنسیل و صفحه مشبک برای انتقال طرح مورد نظر استفاده ‌می‌شود. از این روش میتوان برای سطوح خارجی و داخلی استفاده کرد. چاپ صفحه روی شیشه تنها به چهار رنگ محدود است و هر رنگ نیازمند تنظیمات و آماده سازی مخصوص به خود ‌می‌باشد.

چاپ دیجیتال روی شیشه

چاپ دیجیتال روی شیشه مثل یک چاپگر جوهر افشان معمولی عمل ‌می‌کند. پس از آن تنها چیزی که مورد نیاز است، فایل هنری دیجیتال برای چاپ است. امکان تغییر طرح‌ها در آخرین لحظه در این نوع چاپ وجود دارد که خود یک مزیت مهم برای این روش محسوب میشود. چاپ دیجیتال امکان چاپ همه رنگ‌های مختلف را به طور همزمان فراهم ‌می‌کند. برند‌های شخصی علاوه بر چاپ لوگو خود روی شیشه ‌می‌توانند با برآورد هزینه چاپ کارت ویزیت، این دو را برای تاثیر بیشتر به مشتریان خود ارائه دهند.

چاپ تامپو روی شیشه

برای ایجاد طرح و چاپ روی سطوح صاف و گرد میتوانید از این روش استفاده کنید. فرایند چاپ در چاپ تامپو به گونه ای است که یک قطعه منعطف سیلیکونی جوهر را به خود جذب و پس از آن روی سطح تعیین شده مهر میکند. انتقال جوهر چاپ از طریق این قطعه سیلیکونی سبب میشود تا بتوان حتی در شیشه‌هایی که سطح مدور دارند و صاف نیستند و حتی گاها نوک تیز هم هستند، قابل استفاده باشد.

چاپ فلت بد روی شیشه

یکی از انواع چاپ دیجیتال روی شیشه، روش فلت بد نام دارد. استفاده از این روش سبب میشود تا جلوه نهایی بسیار شفاف و زیبا باشد. از جمله مزایایی این روش این است که عملیات چاپ به راحتی روی اجسام سخت قابل اجرا است و به همین دلیل میتوان از آن برای چاپ روی شیشه و آینه استفاده کرد.

چاپ ترانسفر روی شیشه

عملیات چاپ به واسطه دستگاه ترانسفر روی شیشه ایجاد میشود. در این روش طرح چاپی مورد نظر به واسطه حرارت و فشار تعیین شده روی شیشه منتقل میشود. به همین خاطر به این روش حرارتی نیز میگویند. طرح مورد نظر ابتدا باید معکوس طراحی شود و پس از آن به واسطه پرینت‌های جوهر افشان روی کاغذهای مخصوص، چاپ شوند.

چاپ طلاکوب روی شیشه

چاپ طلاکوب یکی از انواع  روش‌های چاپ صنعتی محسوب شده و میتواند به دو روش سرد و گرم انجام گیرد. در روش طلاکوب از فویل‌های خاص با ضخامت‌های مختلف استفاده ‌می‌شود. در روش گرم این فویل‌ها با استفاده از حرارت به سطح مورد نظر منتقل میشود. اما در روش سرد نحوه اجرایی این فویل‌ها به واسطه چسب‌هایی است که روی سطح کار وجود دارند، ‌می‌باشد. علاوه بر چاپ روی شیشه ‌می‌توانید با مراجعه به سایت چاپ بازار از قیمت چاپ تراکت نیز مطلع شوید.

مراحل چاپ روی شیشه

مراحل کار کاملا  به روش انتخابی برای چاپ روی شیشه بستگی دارد.چاپ شیشه ای (یا به طور خاص تر، شیشه فریت چاپ دیجیتال) شامل 3 مرحله اصلی است:

تبدیل فایل تصویری

یک نرم افزار فایل تصویر را به زبانی تبدیل ‌می‌کند که چاپگر بتواند آن را بفهمد و اطلاعات را اعمال کند.

چاپ

یک چاپگر تخت سنگین وزن مثل چاپگرهای اداری روی کاغذ، طرح را روی شیشه چاپ ‌می‌کند.

تمپرینگ

جوهر سرامیکی که برای چاپ استفاده می‌شود حاوی خرده‌های شیشه‌ای است. این به جوهر اجازه ‌می‌دهد تا پس از عبور از گرمای بیش از 600 درجه سانتیگراد با ورقه صاف شیشه ای ترکیب شود.

مراحل چاپ روی شیشه

مزایای چاپ روی شیشه

بیشتر کاربرد چاپ شیشه روی لوازم آرایشی اجرا میشود تا در ذهن مشتریان ظاهر زیبا داشته باشند و سبب جلب توجه افراد شود. همچنین هزینه‌های چاپ و نگه داری برای اینش یشه‌ها کاملا مقرون به صرفه تر از روش‌های دیگر است. فرایند انتقال رنگ روی شیشه  به واسطه اشعه فرابنفش اتفاق ‌می‌افتد و به سطوح داخل آن نفوذ میکند؛ همین مسئله ماندگاری رنگ را روی آن به مدت قابل توجهی افزایش ‌می‌دهد.

معایب چاپ روی شیشه

از جمله معایب و محدودیتی که درباره چاپ فلت وجود دارد، ابعاد کار مورد نظر است. سینی دستگاه چاپ تنها اندازه ای در ابعاد 200*300 سانتی متر و ضخامت 13 سانت قابل اجرا است و باید قبل از چاپ مشخصات شیشه مورد بررسی قرار گیرند.

کاربرد چاپ روی شیشه

فرایند چاپ روی شیشه میتواند در انواع صنایع از جمله دکوراسیون خارجی و داخلی نقش اساسی ایفا کند. از دیگر کاربردهای آن در انواع محیط‌های تفریحی و ورزشی ، در پارتیشن‌های شیشه ای، تابلو‌های مشاغل، ویترین فروشگاهی، آکواریوم و آب نما و … است. همچنین میتوان در محیط‌های اداری به همراه چاپ ست اداری یک فضای ایده آل را فراهم آورد.

طرح مخصوص چاپ روی شیشه

امروزه با وجود شیوه‌های متنوع برای چاپ محدودیت خاصی برای چاپ روی شیشه وجود نخواهد داشت. تنها نکته ای که باید توجه داشته باشید که شیوه مورد نظر بتواند رنگ‌های مورد نظر شما را پیاده سازی کند. همچنین باید طرح به گونه ای باشد که دستگاه چاپ بتواند آن را پردازش و اجرا کند.

رنگ مخصوص چاپ روی شیشه

تفاوت‌های قابل توجهی بین استفاده از رنگ در روش فلت بد و روش‌های دیگر چاپ وجود دارد. در دیگر دستگاه‌های چاپی از چهار رنگ زرد، آبی، قرمز و مشکی استفاده می‌شود ولی در فلت بد میتوان از رنگ سفید نیز برای جلوه بیشتر استفاده کرد.

کیفیت چاپ روی شیشه

روش‌های انتخابی هر یک به گونه ای بر کیفیت نهایی چاپ اثر میگذارند. برخی از آن‌ها رنگ‌های بیشتری را شامل میشوند و میتوانند جلوه‌های خاص به محیط‌های مورد نظر اضافه کنند. برخی دیگر روش‌هایی دارند که ماندگاری بیشتری را به همراه دارند و در انواع محیط‌ها با آب و هوای مختلف قابل استفاده هستند.

کیفیت جوهر روی چاپ شیشه

نوع جوهر و چاپگر میتوانند در بالاتر بردن یا پایین آوردن سطح کیفی کار تاثیر گذار باشند. این دو میتوانند تعیین کننده که عکس یا طرح چاپی چه مقدار روی شیشه دوام خواهد آورد.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021