تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی در چیست؟

تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی در چیست؟

تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی در چیست؟ فرم‌های عمومی شامل مجموعه اقداماتی است که موجب کاهش هزینه‌ها با به اشتراک گذاری فایل‌های مشتریان دیگر در فرم چاپی است که تفکیکی بین آن‌ها صورت نمی‌گیرد. در مقابل فرم‌های اختصاصی در یک طرح به صورت جداگانه در یک فایل قرار می‌گیرند و فرم در طرح و رنگ دلخواه قابلیت چاپ را دارد. هر یک از این روش‌های چاپ دارای مزایا و معایبی می‌باشد که در این راهنما قصد داریم به بررسی تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی بپردازیم.

  • اصلی‌ترین تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی به هزینه چاپ آن‌ها مربوط می‌شود و هزینه چاپ  فرم‌های اختصاصی نسبت به چاپ فرم‌های عمومی بالاتر است.
  • چاپ فرم‌های اختصاصی با حضور ناظر صورت می‌گیرد، درحالیکه برای چاپ فرم‌های عمومی اینطور نیست.
  • دقت رنگی در چاپ فرم‌های اختصاصی بسیار بیشتر از چاپ فرم‌های عمومی می‌باشد.
  • در فرم‌های اختصاصی محدودیتی در انتخاب جنس کاغذ و فونت و رنگ چاپی وجود ندارد و طرح بر روی هر نوع جنس کاغذی با گرماژ بالا قابل چاپ است.
  • در فرم‌های عمومی برخلاف فرم‌های اختصاصی، تست رنگ وجود ندارد و تمامی سفارش‌ها از جمله چاپ تراکت یا کارت ویزیت بلافاصله در حجم بالا چاپ می‌شود.

________________________________________________________

حتما بخوانید:چاپ لیتوگرافی چیست

________________________________________________________

تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی در چیست؟

فرم عمومی در چاپ افست

در مراکز تخصصی چاپ معمولاً سفارشات مشتریان با حجم بالایی انجام می‌شود و با توجه به این موضوع که دستگاه‌های چاپ هزینه‌های بالایی را شامل می‌شوند، یک پنل یا فرم عمومی در دستگاه چاپ برای چاپ کارت ویزیت و یا محصولات دیگر قرار می‌گیرد. سفارشات مشتریان مختلف به صورت عمومی بر روی یک پنل قرار می‌گیرند و برای چاپ آماده می‌شوند.  روش‌ چاپ چندین سفارش مختلف روی یک پنل یا فرم، فرم عمومی نام دارد که نسبت به فرم‌های اختصاصی هزینه‌های کمتری را شامل می‌شود.

فرم اختصاصی در چاپ افست

فرم اختصاصی نیز در واقع نوعی فرم عمومی است که مشتریان سفارش‌های خود را به صورت اختصاصی ثبت می‌کنند. مشتریان با ارائه چندین مدل و طرح به مراکز تخصصی برای چاپ ساک دستی یا کارت ویزیت و بروشور، سفارش خود را ثبت می‌کنند. این روش چاپ نسبت به روش چاپ عمومی دارای مزایایی همچون تست رنگ و چاپ در کاغذ دلخواه است و هزینه‌های بالایی را نیز شامل می‌شود. شما نیز می‌توانید برای سفارش طرح دلخواه خود در یک فرم اختصاصی و یا اطلاع از  قیمت چاپ برچسب، تراکت، کارت ویزیت و … به وب سایت‌های معتبر تخصصی چاپ،  مانند چاپ بازار مراجعه نمایید.

تفاوت رنگ در فرم اختصاصی

همانطور که گفتیم، در فرم‌های اختصاصی سفارشات مختلف یک مشتری چاپ می‌شود که در آن تست رنگ نیز وجود دارد. در فرم‌های اختصاصی تفاوت رنگ اغلب دیده نمی‌شود و در برخی مواقع تفاوت رنگ بین ۱ تا ۵ درصد می‌باشد که بسیار ناچیز است. این موضوع یک تفاوت فرم عمومی و اختصاصی در چاپ می‌باشد.

تفاوت رنگ در فرم عمومی

در فرم‌های عمومی نیز تفاوت رنگ بین سفارش طرح و چاپ محصول، ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌باشد. و این تفاوت رنگ با توجه به کامپیوترها و دستگا‌ه‌های کالیبره شده و دستگاه‌های تخصصی چاپ درنظر گرفته می‌شود. توجه داشته باشید که این تفاوت رنگ به منظور چاپ رنگ نارنجی به جای قرمز نیست، بلکه تن‌های یک رنگ می‌تواند کمی پررنگ‌تر و یا کمرنگ‌تر از رنگ اصلی باشد.

مزایای فرم عمومی در چاپ

همانطور که گفتیم، در فرم‌های عمومی سفارشات مشتریان مختلف در یک فایل کنار یکدیگر قرار گرفته و برای چاپ آماده می‌شود. استفاده از فرم‌های عمومی برای چاپ تراکت و آگهی بسیار رایج است. استفاده از فرم‌های عمومی در چاپ بسیار مقرون به صرفه است، مصرف کاغذ را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و میزان استهلاک و خرابی دستگاه‌های چاپ در این روش کمتر می‌باشد. این سه عامل اغلب به عنوان مزایای فرم عمومی در چاپ درنظر گرفته می‌شود و بیشتر مشتریان به منظور کاهش هزینه‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی در چیست؟

معایب فرم عمومی در چاپ

سفارشات مشتریان مختلف در فرم‌های عمومی در یک فایل چاپی قرار می‌گیرند و برای چاپ آماده می‌شوند. از این رو امکان استفاده از تست رنگ و یا ناظر برای چاپ این فرم‌ها وجود ندارد و تمامی سفارشات در یک رنگ و قالب چاپ می‌شوند. همچنین امکان اختلاف رنگ در این نوع فرم‌ها وجود دارد و بسیار مشهود است.

مزایای فرم اختصاصی در چاپ

فرم‌های اختصاصی برای یک مشتری با طرح‌های متنوع عرضه می‌شود که امکان چاپ طرح بر روی کاغذها با جنس‌های مختلف را دارا می‌باشد. در فرم اختصاصی چاپ طرح‌ها و سفارشات با ابعاد مختلف و مختص یک مشتری انجام می‌شود و گستره رنگی متنوع و متفاوتی دارد. چاپ فرم اختصاصی همچنین در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به فرم عمومی انجام می‌شود و کیفیت بالایی دارد که این نیز جزو تفاوت فرم اختصاصی و فرم عمومی محسوب می‌شود.

معایب فرم اختصاصی در چاپ

همانطور که گفتیم در فرم‌های اختصاصی، سفارشات و طرح‌های یک مشتری به صورت اختصاصب و با قالی رنگ‌های درخواستی چاپ می‌شود. این روش با توجه به اینکه کیفیت بالایی دارد، اما هزینه‌های چاپ را به طور قابل‌ توجهی افزایش می‌دهد. از آنجایی که در چاپ اختصاصی یک طرح و یا حداکثر ۴ الی ۵ طرح در فرم قرار  می‌گیرد، مصرف کاغذ افزایش می‌یابد.

زمان تحویل فرم اختصاصی و عمومی در چاپ

زمان تحویل چاپ فرم اختصاصی یا عمومی با توجه به نوع جنس انتخابی کاغذ برای چاپ، بین ۲ تا ۳ روز زمان می‌برد. در واقع زمان تحویل فرم اختصاصی و عمومی به قیمت و جنس کاغذ انتخاب شده بستگی دارد و اغلب تفاوت کیفیت کمی بین این فرم‌ها وجود دارد. همچنین در بسیاری از مراکز چاپ امکان تحویل یک روزه فرم‌های اختصاصی و عمومی وجود دارد.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021