تاثیر رنگ در چاپ انواع محصولات تبلیغاتی

تاثیر رنگ در چاپ انواع محصولات تبلیغاتی

تاثیر رنگ در چاپ یکی از دغدغه‌های مهم افرادی است که قصد دارند طرح خود را به چاپ برسانند. اگر تجربه این کار را داشته باشید حتما متوجه شده‌اید که تعداد زیادی از رنگ‌ها در چاپ و مانیتور متفاوت هستند. در واقع این موضوع حاصل تغییر رنگ در چاپ است. در این مطلب قصد داریم در مورد موضوع تاثیر رنگ در چاپ با شما صحبت کنیم.
اگر در مورد قیمت چاپ کارت ویزیت می‌خواهید بدانید باید گفت که تیراژ چاپ در کارت ویزیت بسیار تاثیر گذار و مهم است. قاعدتا هرچقدر تیراژ بالاتر باشد قیمت آن مناسب‌تر به صرفه‌تر خواهد بود. در واقع ممکن است شما رنگی‌های مختلف و مخصوصی را برای خود انتخاب کرده باشید اما بعد از چاپ طرح مورد نظر مشاهده می‌کنید که رنگ مورد نظر شما بر روی طرح وجود ندارد و تغییراتی در آن به وجود آمده است. تغییر رنگ در زمان چاپ با مانیتور به دلایل مختلفی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.
چاپ کارت ویزیت و چاپ تراکت یکی از آن موضوعاتی است که طراحی و رنگ‌های استفاده شده در طراحی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع در مورد چاپ کارت ویزیت اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل بهتر است که تمامی موارد در مورد انتخاب رنگ در چاپ را به صورت کامل مطالعه کنید.

____________________________________________________________________

بیشتر بخوانید: تفاوت چاپ پاپ آپ و رول آپ نمایشگاهی

____________________________________________________________________

انواع رنگ در فرآیند چاپ

برای اینکه در مورد تغییر رنگ در چاپ و مانیتور بیشتر بدانید بهتر است که در ابتدا با انواع رنگ در مانیتور و انواع رنگ در چاپ آشنا شوید. این موضوع را به یاد داشته باشید که تغییر رنگ در چاپ و مانیتور اجتناب ناپذیر است و هیچگاه دقیقا همان رنگی که در مانیتور مشاهده می‌کنید را در چاپ مشاهده نخواهید کرد. رنگ‌ها در چاپ می‌توانند از نوع RGB، CMYK، SPOT باشند.

انواع رنگ در فرآیند چاپ

ابزار رنگ در فرآیند چاپ

برای اینکه در نتیجه چاپ،  مشابه با رنگ‌های انتخاب شده در زمان طراحی به چاپ برسند باید ابزار رنگ نیز به درستی انتخاب شود. مثلاً PMS سیستم رنگ پنتون یک راهنما است این سیستم بیشتر از سه هزار رنگ دارد. این سیستم رنگی به شما در ایجاد رنگ‌های استاندارد کمک زیادی می‌کند. برای انتخاب رنگ، بهتر است از این رنگ استفاده کنید. همچنین می‌توان با استفاده از کالیبره کردن مانیتور خود، دقت رنگی مانیتور را افزایش بدهید و از این طریق می‌توانید بفهمید که رنگ‌های شما در زمان طراحی چقدر مشابه به رنگ‌های چاپ شده است.
چاپ ست اداری و دیگر چاپ‌های مربوط به امور تبلیغاتی نیز به لحاظ طراحی و تاثیر رنگ باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرند. زیرا این قبیل چاپ تبلیغاتی در جهت نشان دادن کیفیت کار کسب و کار شما است. این موضوع در مورد چاپ ساک دستی مورد استفاده در امور تبلیغات نیز صادق است.

استفاده از رنگ‌های مختلف در چاپ

به صورت کلی در صنعت چاپ از مدل‌های مختلف رنگ می‌توان استفاده کرد. اما سه تا از مهمترین انواع رنگ‌های چاپ عبارتند از CMYK، RGB، SPOT.

CMYK مخفف چهار رنگ فیروزه‌ای،  ارغوانی، زرد و مشکی است. این چهار رنگ به رنگ‌های جوهر استفاده شده در چاپ اشاره می‌کنند. ترکیب این چهار رنگ باعث تشکیل شدن هزاران رنگ می‌شود. گاهی به این مدل رنگی، ” رنگ کامل” نیز می‌گویند. از آنجایی که این مدل رنگی برای بیشتر چاپگرهای رنگی استفاده می‌شود به  طراحان توصیه می‌شود که از مدل رنگی CMYK برای چاپ استفاده کنند. بهتر است که از همان ابتدا در طراحی از همین مدل رنگ استفاده شود تا کمترین تغییرات را شاهد باشیم.
مدل رنگی RGB از سه رنگ قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است. در مدل رنگی CMYK از ترکیب چهار رنگ، رنگ مشکی بدست می‌آید اما در مدل رنگی RGB از ترکیب سه رنگ سفید تشکیل می‌شود. معمولا از این مدل رنگی در مانیتور‌ها بیشتر استفاده می‌شود.
اما مدل رنگی SPOT یک مدل رنگی برای رنگ‌های بسیار خاص و ویژه است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. درست است که مدل CMYK می‌تواند رنگ‌های زیادی تولید کند اما باز هم قادر به چاپ و تولید بعضی از رنگ‌های خاص نیست. اگر نوع رنگ استفاده شده بسیار خاص است و یا برای شما با اهمیت است حتماً از مدل رنگی SPOT در کنار مدل رنگی CMYK استفاده کنید. یکی از دلایل مهم استفاده از کارت ویزیت سلفون مات دورگرد قیمت مناسب، زیبایی زیاد، استحکام و مقاومت خوب، ظرافت زیاد و … است.

تاثیر رنگ در چاپ محصولات تبلیغاتی

تفاوت رنگ در چاپ و مانیتور

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از اینکه طرح مورد نظر خودتان را با وسواس و حساسیت بسیار زیاد انتخاب کردید و آن را به چاپ رساندید، متوجه شده‌اید که رنگ چاپ شده طرح با رنگی که آن را با وسواس زیاد انتخاب کرده‌اید متفاوت است.  بیشتر افراد در اکثر مواقع نمی‌دانند که علت این تفاوت رنگ در چیست. متاسفانه اکثر این افراد این مشکل را تنها از خرابی دستگاه چاپ و یا متصدی چاپخانه مورد نظر می‌دانند. در صورتی که این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی باشد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
مشکل پیش آمده ممکن است به دلیل جنس بد کاغذ، بد کالیبره شدن مانیتور و چاپ، قدیمی بودن دستگاه چاپ آفست، تنظیمات نادرست دستگاه چاپ و … باشد. اما مهمترین علت این موضوع متفاوت بودن سیستم رنگی در مانیتور و دستگاه چاپ است. مطابقت رنگ مانیتور و دستگاه چاپ هیچگاه به صورت کامل و صد در صدی نخواهد بود. زیرا مانیتور و دستگاه چاپ از دو منبع متفاوت رنگ استفاده می‌کنند. همچنین به این موضوع توجه کنید که پیکسل‌های موجود در صفحه نمایش مانیتور از خودشان نور ساطع می‌کنند در صورتی که تصویر چاپ شده نمی‌تواند از خود نور ساطع کند. به همین دلیل درخشندگی و براقی رنگ مانیتور و طرح چاپ شده نمی‌تواند به یک شکل باشد.
شما می‌توانید برای سفارش کارت ویزیت سلفون مات از مجموعه ما استفاده کنید. سوابق کاری و نمونه‌های موجود نشان دهنده کیفیت کاری مجموعه ما است.

اهمیت انتخاب صحیح رنگ در چاپ

قبل از انتخاب رنگ برای برای چاپ بهتر است که به موضوع اهمیت انتخاب صحیح رنگ طرح در چاپ بپردازیم. برای این کار بهتر است که چند فاکتور و متغیر را در ابتدا بررسی کنید که از مهمترین آن‌ها می‌توان به استفاده از مانیتور‌های کالیبره، استفاده از مدل رنگی CMYK، توجه به تینت و مجموع درصدهای CMYK، استفاده از کتاب های مرجع رنگ و استفاده از کدهای رنگی نرم افزار اشاره کرد.
همچنین به این موضوع  توجه کنید که رنگ‌های چاپ، بسته به عوامل مختلفی می‌توانند متفاوت باشند. این فاکتورها عبارتند از مدل رنگی استفاده شده (  RGB، CMYK، SPOT)، نوع فرایند چاپ (دیجیتال یا آفست )، جنس پس زمینه چاپ (پارچه، کاغذ، پلاستیک)
چاپ فولدر و زیرمجموعه‌های آن، از آن چاپ‌هایی هستند که نشان دهنده حرفه‌ای بودن شما می‌باشند. در واقع هرچقدر دوست دارید که کسب و کار شما بیشتر دیده شود و حرفه ای‌تر به دیگران شناسانده شوید می‌توانید از این چاپ‌های تبلیغاتی مثل چاپ برچسب و امثال آن استفاده کنید.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021