اورپرینت چیست و نحوه اجرای آن چگونه است؟

اورپرینت چیست و نحوه اجرای آن چگونه است؟

در تعریف اینکه اورپرینت چیست می توان آن را به طور خلاصه با عنوان رو چاپ یا چاپ بیش از حد معنی کنیم. این موضوع اما در صنعت چاپ گاهی به معنای دیگری نیز استفاده می شود. اورپرینت در زبان طراحی و چاپ گاهی به معنی پیشگیری از تداخل رنگی طرح ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد  و تنظیمات آن در دستگاه های چاپ و برنامه های طراحی لحاظ شده است.  برای آشنایی بیشتر با اینکه اورپرینت چیست این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.
Overprint چیست زمانی که شما اقدام به چاپ طرح های رنگی می کنید گاهی دیده اید که تداخل رنگ ها طرح چاپ شده را چیزی متفاوت از طراحی اولیه نشان می دهد، به این پدیده اورپرینت می گویند. در صورتی که دستگاه در حالت اورپرینت باشد همپوشانی برخی رنگ ها در چاپ نهایی رنگی تفاوت را نشان می دهد، که این موضوع می تواند هزینه زیادی را تحمیل کند. از همین رو لازم است طراح تمامی این تنظیمات را را برای جلوگیری از خسارت های آتی مورد توجه قرار دهد.
نکته مهمی که لازم است درباره اورپرینت بدانید اینکه این موضوع الزاما همیشه بد نیست و گاهی در جلوه های ویژه به شکل خلاقانه ای استفاده می کنند. اما در امور چاپی و طراحی گاهی این اتفاق خوشایند نبوده و می تواند مشکلات عدیده ای به همراه داشته باشد.
شرکت چاپ بازار با داشتن سالها سابقه فعالیت حرفه ای در زمینه طراحی و چاپ به شما این اطمینان را می دهد که انواع سفارشات شما اعم از چاپ کارت ویزیت و… را بدون اورپرینت به شما تحویل دهد. این تعهدی است که شرکت آنلاین چاپ بازار برای مشتریان خود که سفارش چاپ تراکت، بروشور، کاتالوگ و… دارند قائل شده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره برای چاپ برچسب، و سایر اقلام تبلیغاتی کافی است با کارشناسان چاپ بازار تماس بگیرید.

_______________________________________________________________________

حتما بخوانید: چاپ فلکسو چیست

_______________________________________________________________________

تعریف اورپرینت

نحوه اجرای اورپرینت

پس از دانستن اینکه اورپرینت چیست نوبت به نحوه اجرای آن می رسد. در صورتی که شما گرافیست هستید برای اجرای این نکته کافی است در زمان انتخاب رنگ ها آن ها را به صورت تک رنگ انتخاب کنید. به طور مثال در انتخاب رنگ مشکی آن را به صورت صد درصد انتخاب کنید. برای رنگ سفید نیز توجه کنید که گزینه اورپرینت نباید فعال باشد. چرا که در صورت انتخاب این گزینه طرح سفید نادیده گرفته می شود و سایر رنگ ها که لایه های زیرین آن است، چاپ خواهد شد.

سند چاپ شده را چطور بدون اور پرینت دریافت کنیم؟

برای جلوگیری از اورپرینت در صنعت چاپ کافی است تنظیمات دستگاه را پیش از انجام چاپ کنترل کنیم. برای این منظور در صورتی که قصد چاپ انواع اقلام تبلیغاتی اعم از پوستر، بروشور و… را دارید که هدف شما چاپ با کیفیت بالا است حتما حالت اورپرینت دستگاه را کنترل کنید. عدم کنترل این تنظیمات باعث تعداد چاپ بالای طرح یا کاهش کیفیت رنگ ها را به دنبال دارد که در نهایت منجر به تحمیل هزینه اضافی می شود.

خطای ناشی از عدم استفاده از اورپرینت

در زمان چاپ به ویژه چاپ افست رنگ های اصلی آبی، زرد، سیاه و سرخابی در کنار هم قرار می گیرند در صورتی بروز خطا این رنگ ها به درستی کنار هم قرار نمی گیرند و در نتیجه چاپ مورد نظر رنگ هایی متفاوت از طرح اصلی خواهند داشت. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

  • انتخاب رنگ مشکی به صورت تک رنگ در متون
  • انتخاب گزینه اورپرینت در صورت داشتن طرح پس زمینه
  • انجام تنظیمات اور پرینت در نرم افزارهای طراحی اعم از فتوشاپ، ایندیزاین، ایلاستریتور

اورپرینت چیست

اورپرینت overprint کردن در نرم افزار فتوشاپ

از آنجا که فتوشاپ یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای طراحی در گرافیک به شمار می آید از همین رو طراح باید به اورپرینت در آن توجه لازم را داشته باشد. برای این منظور گرافیست برای انتخاب فایل رنگ مورد نظر باید آن را در حالت CMYK  قرار دهد. این رنگ ها در این حالت نیازمن تنظیماتی هستند که در نهایت در زمان چاپ تداخل رنگی یا تغییر رنگی باعث خراب شدن چاپ نشود. به طور مثال زمان انتخاب رنگ سیاه باید همه حالات رنگی صفر و سیاه روی 100 تنظیم شود. انتخاب رنگ از پالت برای لایه مورد نظر روی حالت multiply   قرار می گیرد و در نهایت در زمان چاپ شاهد رنگ واضح در طرح خواهیم بود.  

نحوه کنترل اورپرینت

برای پیشگیری از اورپرینت در چاپ لازم است تنظیمات دستگاه مورد توجه قرار گیرد. این موضوع از چاپ بیش از حد یا تداخل رنگی رنگ های طرح جلوگیری می کند. علاوه بر اینکه در برنامه های طراحی نیز گزینه اورپرینت لحاظ شده تا مانع از تداخل رنگ ها و خراب شدن چاپ شود. علاوه بر اینکه در زمان چاپ باید تنظیمات لازم برای دستگاه کنترل شود، طراحان نیز باید در زمان تصویرسازی و طراحی های خود این گزینه را مورد توجه قرار دهند تا در زمان چاپ بهم ریختگی در طرح چاپ شده ایجاد نشود.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021