ضرورت و اهمیت چاپ کاتالوگ

ضرورت و اهمیت چاپ کاتالوگ

از اهمیت چاپ کاتالوگ در کسب و کارهای مختلف خبر دارید؟ کاتالوگ‌ها به‌اندازه وبسایت ها و تبلیغات تلویزیونی روی تصمیمات خرید تاثیرگذارند. زمانی که مخاطبین از کاتالوگ الهام می‌گیرند برای استفاده از خدمات پاسخ خوبی نشان می‌دهند و ارائه محصولات به شکل داستان باعث می‌شود مخاطبین با برند احساسی برخورد کنند و برای برقراری ارتباط بهتر قدم بر دارند. پس عجیبی نیست طراحی کاتالوگ از سال ۲۰۱۵ به‌صورت پیوسته افزایش یافته است و از برندهای معتبر گرفته تا خرده‌فروش و شرکت‌های خدماتی سرمایه‌گذاری زیادی در طراحی کاتالوگ انجام می‌دهند.

در این مطلب نگاهی به اهمیت چاپ کاتالوگ می‌اندازیم و به نتیجه می‌رسیم چرا کاتالوگ‌ها باید بخش جدایی ناپذیری از استراتژی بازاریابی باشد. همچنین ایده‌های مفیدی ارائه می‌دهیم که بتوانید از آنها برای ایجاد کاتالوگ متصل کننده و ارائه دهنده استفاده کنید.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ یکی از مهم‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است که برای معرفی محصول و نام برد کسب و کارهای مختلف طراحی می‌شود. این ابزار همانند دفترچه اطلاعات است که محصولات و خدمات کسب و کار را به‌طور کامل توضیح می‌دهد و مخاطبین هنگام مواجه شدن با آن از روند کاری و خدمات مختلف مجموعه با خبر می‌شود.

طراحی کاتالوگ زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که با جذب احساسات مشتریان آنها را برای خرید محصولات وسوسه کند. با کمک این راهکار محصولات خود را به‌صورت متمایز و مؤثر بازاریابی می‌کنید و درصد فروش را افزایش می‌دهید. همچنین بسیار مهم است که این ابزارهای ارتباطی برند کسب و کار را به بهترین شکل و با کیفیت نشان دهد و از طراحی‌های منحصر به فرد برای ایجاد درگیری ذهنی مشتریان استفاده کند. فراموش نکنید کاتالوگ به‌عنوان یک ابزار بازاریابی آفلاین نه تنها می‌تواند یک سازمان را به‌عنوان یک برند معرفی کند، بلکه توانایی به نمایش گذاشتن کمپین‌های بازاریابی محصولات و خدمات را به‌صورت موثرتر دارد.

طراحی کاتالوگ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

طراحی کاتالوگ به چه کسانی توصیه می‌شود؟

دلیل پر اهمیت بودن کاتالوگ قابل لمس و واقعی بودن آن است که در مقایسه با وب سایت‌ها و تبلیغات تلویزیونی تاثیر قوی‌تری روی تصمیم‌گیری‌های خرید می‌گذارد. بنابراین طراحی این ابزار تبلیغاتی برای هر کسب و کاری مهم و حیاتی است. از طرفی کاتالوگ‌ها مدت طولانی در خانه باقی می‌ماند و هرچند وقت یکبار مخاطبین را برای استفاده از خدمات وسوسه می‌کند. بر اساس مشاهدات، ترکیب کاتالوگ و ایمیل، کسب و کارهای مختلف را با افزایش ۱۵ درصدی فروش و افزایش ۲۷ درصدی درخواست روبرو کرده است که این نتیجه عالی، قدرتمند بودن کاتولوگ را نشان می‌دهد.

این ابزار می‌تواند مشتریان فعلی و بالقوه را جذب کند و از نظر طراحی گرافیکی جلوه‌های بصری موثرتر در اختیار کاربران قرار دهد. تصاویر بستری باید به‌اندازه شعارهایی که از محتوا پشتیبانی می‌کند تاثیرگذار باشد. زیرا از تصاویر به‌عنوان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبان هدف استفاده می‌شود. پس استفاده از این کاتالوگ برای هر کسب و کاری مهم است و کسب و کارهای مختلف به روش‌های متفاوت از پخش تراکت گرفته تا چاپ برچسب و کاتالوگ برای لمس واقعی برندشان استفاده می‌کنند تا بیشتر در ذهن مخاطب نقش داشته باشند.

چرا چاپ کاتالوگ‌های کاغذ هنوز مهم هستند؟

چرا چاپ کاتالوگ‌های کاغذ هنوز مهم هستند؟

چاپ کاتالوگ کاغذی قبل از رواج پیدا کردن فضای اینترنتی به‌صورت کاغذی بودند. در حالی که امروزه استفاده از این مدل کاتالوگ بسیار کاهش پیدا کرده است. اما بازهم خرده‌فروشان باهوش همچنان از کاتولوگ برای پیشبرد برند خود و فروش بیشتر استفاده می‌کنند. زیرا مخاطبین از چیزی که ملموس و قابل لمس کردن باشد، بیشتر استقبال می‌کند و اهمیت چاپ کاتالوگ به این دلیل است که به مخاطبین اجازه می‌دهند محصولات و خدمات را در اوقات فراغت خود مرور کنند. برخلاف بروشورها، کاتالوگ بر محتوا تمرکز دارد و ساختار آن به‌گونه‌ای است که با تکیه بر محتوا به برجسته سازی محصولات می‌پردازد.

اگر برای طراحی کاتالوگ نکات مختلفی مانند کاغذ مناسب و مقاله تاثیرگذار را رعایت شود، اثربخشی این روش بازاریابی را دو چندان خواهد شد. یک مقاله خوب و با کیفیت می‌تواند خوانندگان را برای خرید و آشنا شدن با برند تشویق کند و انتخاب کاغذ مناسب از نظر بصری تاثیر فوق‌العاده‌ای روی جذب مشتریان می‌گذارد. علاوه بر این کاتالوگ باید نشان دهنده شرکت و کسب و کار باشد. در غیر این صورت این ابزار بازاریابی ناموفق خواهد بود.

انتخاب کاغذ با کیفیت برای چاپ کاتالوگ

انتخاب کاغذ با کیفیت برای چاپ کاتالوگ

از کدام کاغذ برای چاپ کاتالوگ و یا طراحی کارت ویزیت، چاپ برچسب و تراکت استفاده کنیم بهتر است؟ خیلی‌ها انتخاب کاغذ مناسب را برای آخرین مرحله طراحی در نظر می‌گیرند. در حالی که باید یکی از اولین قدم‌ها باشد. انتخاب کاغذ مناسب روی پروژه چاپ تاثیر بسیاری می‌گذارد و در عین حال بخش اعظمی از هزینه را مشخص می‌کند. در اینجا نکاتی که باید برای انتخاب کاغذ مناسب در نظر بگیرید بیان می‌کنیم:

 • کاغذ کاتالوگ باید به یاد ماندنی باشد و نظر مخاطب را جلب کند. در واقع زمانی که مخاطب بعد از مدتی به سراغ کاتالوگ برود، همچنان ظاهر خوب خود را حفظ کرده باشد.
 • کاغذی مناسب است که سبک باشد و کیفیت عکس را پایین نیاورد و در عین حال، خواندن متن روی آن آسان باشد.
 • وزن کاغذ مورد نظر نیز بسیار مهم است. زیرا بر نحوه تعامل فیزیکی کاربر با تأثیر تاثیر می‌گذارد و بخوبی نشان می‌دهد که کاغذ مناسب و با کیفیتی انتخاب کردید یا ارزان.
 • انتخاب کاغذهای دارای روکش براق یا مات تاثیر فوق العاده‌ای روی ظاهر کاتولوگ می‌گذارد و نسبت به کاغذهای بدون روکش جذاب‌تر و خاص‌تر به نظر می‌رسد.
 • کاغذی که می‌خواهید انتخاب کنید بهتر است حس جالبی داشته باشد. به‌عنوان مثال، کاغذهای شبیه مخمل اثرگذاری فوق‌العاده‌ای دارند.

در کنار انتخاب کاغذ مناسب باید پوشش مناسبی برای کاتالوگ در نظر بگیرید. پوشش‌ها انواع مختلفی دارند. اما اکثر بازاریابان از مدل‌های ابریشم، براق و یا کاغذهای خاص بدون پوشش استفاده می‌کند که انتخاب مدل مناسب به طراحی و برند کسب و کار بستگی دارد. پس از خود بپرسید، مخاطبان من چه کسانی هستند؟ عکس در چاپ چگونه نشان داده می‌شوند؟ متن کاتالوگ زیاد است؟ لوگو چگونه ظاهر می‌شود؟

آنچه را که به اهدافتان نزدیکتر می‌کند انتخاب کنید

آنچه را که به اهدافتان نزدیکتر می‌کند انتخاب کنید

هدف از طراحی کاتالوگ برای کسب و کارهای مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال، شرکتی که به‌تازگی راه اندازی شده است و دوست دارد خیلی سریع نام خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کند هزینه بیشتری برای طراحی کاتالوگ صرف می‌کند تا بعد از مدتی مخاطبان با مشاهده لوگو و برند، کالاهای کاتالوگ را به یاد آورند. اما شرکت‌های قدیمی و پیشرفته‌تر هزینه معقولانه برای طراحی کاتالوگ در نظر می‌گیرند و معمولاً کاتالوگ‌های آنها در تیتراژ بالا به چاپ می‌رسد. همچنین سعی می‌کنند برای معرفی محصولات جدید روی طراحی کاتالوگ مانور دهند.

پس اگرچه ضرورت و اهمیت چاپ کاتالوگ بر کسی پوشیده نیست. اما باید نمونه‌ای به چاپ برسانید که کسب و کارتان به هدف مورد نظر نزدیک کند و تنها به ظاهر کاتالوگ تمرکز نداشته باشید.

یک انتخاب سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید.

یک انتخاب سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید.

این روزها کسب و کارهای زیادی خواستار حفظ محیط زیست هستند و تلاش می‌کنند اقداماتشان بر مبنای این موضوع اجرا شود. اگر کسب و کارتان دوستدار محیط زیست است، از گزینه‌های چاپی انتخاب کنید که ردپای کمی در محیط زیست به‌جای بگذارد و با خیال راحت بتوانید تعداد مورد نیاز کاتالوگ خود را به مرحله چاپ برسانید.

جالب است بدانید شرکت‌های چاپی مختلفی وجود دارد که از روش‌های منحصر به فرد برای بازیافت ضایعات کاغذی و کاتالوگ‌های ضعیف استفاده می‌کنند و قدم بزرگی برای حفظ محیط زیست برمی دارند.

چرا کاتالوگ‌های چاپی هنوز هم مثل سابق مهم هستند؟

چرا کاتالوگ‌های چاپی هنوز هم مثل سابق مهم هستند؟

چرا هنوز ضرورت و اهمیت چاپ کاتالوگ برای کسب و کارها ادامه دارد؟ امروزه با گسترش دنیای مجازی و تجارت الکترونیک بسیاری از کسب و کارها از چاپ کاتالوگ امتناع می‌کنند. در حالی که تیم‌های بازاریابی هنوز هم کاتالوگ را به‌عنوان راهکاری برای افزایش فروش و جلب توجه مخاطبین می‌دانند. این ابزار شامل جزئیات دقیقی از محصولات و خدمات مانند ویژگی‌های محصول، توصیف محصول، ابعاد، قیمت، وزن، موجود بودن، نظرات مشتریان و… است. بنابراین هنگام برقراری ارتباط با مخاطبین با در دست گرفتن کاتالوگ به‌صورت هوشمندانه از مزایای محصولات و خدمات سخن می‌گویید. مخاطب نیز می‌تواند با خواندن مطالب با ارزش راحت‌تر تصمیم بگیرد و نسبت به تصمیم‌اش مصمم باشد.

از جمله دلایل پر اهمیت بودن کاتالوگ‌های چاپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشویق به خرید مخاطبین
 • راهی میان دنیای واقعی و مجازی
 • هدفمند بودن کاتالوگ‌های چاپی نسبت به روش‌های تبلیغاتی آنلاین
 • شهرت نام برند
 • امکان مقایسه محصولات با یکدیگر
 • دسترسی مداوم و خواندن راحت‌تر

در طراحی کاتالوگ محصول باید چه محتویاتی را در نظر گرفت؟

در طراحی کاتالوگ محصول باید چه محتویاتی را در نظر گرفت؟

اهمیت چاپ کاتالوگ به این دلیل است که مطالب و اهدافی که در نظر دارید را براحتی به مخاطب ارائه دهید. اما زمانی مطالب بخوبی منتقل می‌شود که نکات مهمی برای نوشتن آن در نظر بگیرید. یکی از سؤالات رایجی که در مورد این ابزار تبلیغاتی پرسیده می‌شود این است که چه چیزی در کاتالوگ قرار دهیم تا از تمام لحاظ جذاب و دیدنی باشد؟ محتوایی که برای این ابزار تهیه می‌شود، باید اطلاعات اولیه و مهمی را ارائه دهد. پس قبل از ساخت کاتالوگ لیستی از محصولات و ویژگی‌های آن تهیه کنید. علاوه بر این اطلاعاتی در مورد شرکت، نظر مشتریان در مورد کیفیت و اطلاعاتی دیگری که به مشتریان کمک می‌کند تا تصمیم بهتری بگیرد جمع آوری کنید.

قبل از نوشتن این ویژگی‌ها با محصول آشنایی کامل پیدا کنید و مشخصات فنی آنها را بدانید. فراموش نکنید جزئیات هر محصول ممکن است نظر مخاطب را تغییر دهد و او را برای خریدن ترغیب کند.

نقش عکاسی حرفه‌ای در طراحی کاتالوگ

نقش عکاسی حرفه‌ای در طراحی کاتالوگ

یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی کاتالوگ استفاده از یک عکاس حرفه‌ای و با تجربه است. حضور عکس‌های گرافیکی خلاقانه و منحصر به فرد اثربخشی این روش بازاریابی را دو چندان می‌کند و باعث جذب مخاطب می‌شود. کاتالوگ عناصر مختلفی مانند محتوا، تصویر، عکس و غیره طراحی می‌شود که از نظر بصری تاثیر فوق العاده‌ای دارد و مخاطبین با یک نگاه می‌توانند به با ارزش بودن کسب و کار پی ببرند. اما این اهداف زمانی محقق می‌شود که معرفی محصولات و تصویرسازی آنها به بهترین نحو انجام شده باشد.

بسیار مهم است که مخاطبان با مشاهده تصاویر براحتی کیفیت و حرفه‌ای بودن محصولات برند را حدس بزنند و این تصاویر است که مشتریان را ترغیب می‌کند که محتوا را بخواند و اگر کادر بندی و صفحه آرایی کاتالوگ نیز به بهترین شکل اجرا شود اثر گذاری تصاویر دو چندان خواهد شد.

عکاسی تجاری برای استفاده در کاتالوگ

عکاسی تجاری برای استفاده در کاتالوگ

آیا می‌دانید عکاسی تجاری چیست و چه تأثیری روی فروش بیشتر دارد؟ زمانی که صحبت از عکاسی صنعتی به میان می‌آید ناخودآگاه یاد طراحی کاتالوگ می‌افتیم. مطمئناً هدف از انجام این عکاسی تعریف محصولات است. اما چگونه می‌توان تاثیر تصویرسازی محصول را روی فروش بیشتر مشاهده کرد؟ یکی از مهمترین هدف‌های عکاسی تجاری ایجاد شوق و اشتیاق برای خرید است. زمانی که مخاطب هنگام مشاهده تصویر احساس می‌کند به محصول نیاز دارد یا علاقه مندی به آن پیدا کند، عکاسی تجاری با موفقیت انجام شده است.

متأسفانه برخی از برندها برای رسیدن به این هدف تصاویر غیر واقعی از محصولات خود ارائه می‌دهند. در حالی که به این موضوع فکر نمی‌کنند نداشتن صداقت در تصویرسازی روی کسب و کار آنها تاثیر منفی می‌گذارد.

نتیجه گیری

ضرورت و اهمیت چاپ کاتالوگ بر کسب و کارهای حرفه ای و با تجربه پوشیده نیست. این ابزار می تواند نظر بسیاری از مخاطبین را جلب کند و در کمترین زمان آن ها با محصولات و خدمات آشنا می کند. همچنین در نظر بصری بسیار چشم نواز است و از آنجا که جلوه های دیدنی و قابل لمس تاثیر بیشتر دارند، به راحتی حرفه ای بودن کسب و کار را به اثبات می رساند.

سؤالات متداول

چگونه می‌توانم چاپ کاتالوگ ارزان قیمت تهیه کنم؟

خیلی از کسب و کارها به دنبال با کمترین قیمت هستند در حالی که برای ارائه کاتالوگ با کیفیت باید هزینه نسبتاً بالایی پرداخت کرد. اما باز هم می‌توان با انتخاب گزینه‌های معقولانه به کاهش قیمت کاتالوگ کمک کرد.

بهترین مرکز چاپ کاتالوگ کجاست؟

برای انتخاب بهترین مرکز چاپ کاتالوگ باید به نمونه‌های اجرایی مراکز مختلف دقت کنید. همچنین در دقت به رضایت مخاطبین در انتخاب مرکز مناسب بسیار تاثیرگذار است.

کاتالوگ چگونه می‌تواند کسب و کار را نابود کند؟

در صورت عدم توجه به المان‌های مختلف در طراحی کاتالوگ ممکن است این روش بازاریابی نه تنها هیچ تأثیری روی کسب و کار شما نداشته باشد، بلکه باعث نابودی کسب و کار شود. رخ دادن برخی اشتباهات مانند کیفیت پایین عکس، اطلاعات نادرست و برخی مشکلات معمولی ناموفق بودن طراحی کاتالوگ را نشان می‌دهد.

کدام سایز برای طراحی کاتالوگ بهتر است؟

برای چاپ کاتالوگ از اندازه‌های مختلفی استفاده می‌شود که با توجه به نیاز و هدف تان، مناسب‌ترین گزینه پیشنهاد خواهد شد.

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021