آموزش موکاپ در فتوشاپ

آموزش موکاپ در فتوشاپ

موکاپ یک الگوی گرافیکی از پیش طراحی شده است که در قالب و بستر آن می‌توان طرح های جدید را جانمایی کرده و به یک طرح ایده آل و قابل قبول دست پیدا کرد. موکاپ این امکان را به طراح و سفارش دهنده می‌دهد که قبل از تولید و چاپ یک طرح گرافیکی بتوانند تغییر و تحولات لازم را در بستر آن انجام بدهند و خواسته های خود را به نحو مطلوب در قالب آن پیاده سازی نمایند تا آماده چاپ و تکثیر شود. آموزش موکاپ می‌تواند یک راهکار مناسب و مطمئن در طراحی و چاپ تراکت و انواع کارت های ویزیت باشد. برای طراحی کارت ویزیت با شرایط مناسب آموزش موکاپ می‌تواند نقش غیر قابل انکاری داشته باشد و هرکس و با در اختیار داشتن یک رایانه و نصب برنامه و آموزش مناسب بتواند پس از طراحی برای چاپ برچسب یا انواع کارت ویزیت طرح خود را به مراکز معتبر ارائه دهد.

موکاپ در فتوشاپ و نحوه استفاده از آن

موکاپ در فتوشاپ و نحوه استفاده از آن - آموزش موکاپ

آموزش موکاپ می‌تواند نقش مهمی برای طراحی‌های مختلف داشته باشد. برای استفاده از آموزش موکاپ در فتوشاپ ابتدا باید فایل موکاپی که با پسوند PSD یا Tiff مشخص می‌شود را وارد فتوشاپ نمود. سپس باید اسمارت آبجکت پیدا شود. اسمارت آبجکت از قابلیت های کلیدی و پرکاربرد فتوشاپ است که امکان ویرایش بدون تخریب تصویر را برای کاربر فراهم می‌کند.

اسمارت آبجیکت‌ها مثل لایه‌های معمولی در فتوشاپ درج نمی‌شود و گوشه پایین این لایه‌ها شکل یک کاغذ تا خورده است. بعد از پیدا کردن لایه‌های اسمارت آبجکت باید به لایه‌های درونی آن‌ها دست پیدا کرده و تصویر مورد نظر خود را به جای لایه‌های داخلی آن قرار داد.

با استفاده از دو روش می‌توان به این لایه‌ها دست پیدا نمود.‌ در روش اول روی لایه اسمارت آبجکت کلیک راست کرده و گزینه Contents Edit انتخاب می‌گردد. سپس روی تصویر شاخص یا همان لایه اسمارت آبجکت دو بار کلیک‌ می‌شود.

بعد از انتخاب یکی از گزینه‌ها یک سند جدید باز می‌شود که همان لایه اسمارت آبجکت است و می‌توان با استفاده از آن همه محتویات سند را حذف کرده و محتویات خود را درون آن جایگزین نمود. پس از انجام تغییرات در سند حتما باید آن سند ذخیره شود.‌

برای این کار باید از منوی Edit گزینه save انتخاب گردد‌ یا از کلیک میانبر Ctrl+s هم می‌توان برای این کار استفاده نمود.

موکاپ چیست؟

موکاپ چیست؟ - آموزش موکاپ

موکاپ(mockup) چارچوبی است که توسط طراحان وب و گرافیک برای پیش نمایش انواع فایل بکار گرفته می‌شود.‌ موکاپ‌ها شامل فایل ‌های از پیش طراحی شده گرافیکی هستند که در موارد متنوعی مانند لوگو، چاپ کارت ویزیت، پوستر، قالب سایت و … مورد استفاده قرار می ‌گیرد. یک ساختار مطلوب و پذیرفته شده از طرف طراحان مختلف می‌باشد که به شکل گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فایل‌های موکاپ در نرم افزار فتوشاپ به شکل فایل PSD ایجاد می‌شوند و طراحان از موکاپ ها به عنوان پیش زمینه و مرحله آغازین برای آثار خود استفاده می‌کنند.

برای مثال یک طراح گرافیکی اثری مثل یک لوگو طراحی می‌کند و اگر تمایل داشته باشد نتیجه اثر خود را به شکل یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ ببیند، با استفاده از موکاپ نتیجه نهایی کار به بهترین شکل ممکن نمایش داده می‌شود و مشتری می‌تواند پیش از اجرای طرح نتیجه نهایی را ببیند و تصمیم گیری نماید.

موکاپ این فرصت را برای طراح فراهم می‌کند تا بتواند دریک شرایط مناسب و مطلوب بر روی جزئیات طرح تمرکز کرده و با انتخاب رنگ، اندازه، سبک نمایش و… طرح ایده آل خود را به دست بیاورد. با توجه به مطالب گفته شده آموزش موکاپ در فتوشاپ اولین گام برای رسیدن به یک طرح با کیفیت و مطلوب است که باید به وسیله علاقمندان مورد توجه جدی قرار گیرد.

چند نمونه از انواع موکاپ در فتوشاپ

چند نمونه از انواع موکاپ در فتوشاپ - آموزش موکاپ

موکاپ پیش نمایش نتیجه نهایی یک پروژه محسوب می‌شود با این حال به منظور افزایش این نمونه های تصویری، لازم است که انواع آن شناخته شود و متناسب با پروژه مورد نظر یکی از انواع آن‌ها انتخاب گردد. Wireframe از نمونه های موکاپ است. این نوع موکاپ در حقیقت چارچوبی از طرح نهایی است که جزء برچسب‌های خالی چیزی در آن دیده نمی‌شود.

این برچسب‌های خالی به منظور نشان دادن قالب کلی کار و تناسب اندازه های مختلف برای فرد سفارش دهنده طراحی و نمایش داده می‌شوند. نوع دیگر موکاپ در قالب picture قرار می‌گیرد، این دسته شامل تصاویر دو بعدی است که ممکن است به صورت دستی با دیجیتال طراحی و ارائه شود.

‌ دسته دیگر hardcoded است طراحی این دسته از موکاپ ها با نتیجه نهایی تفاوت زیادی ندارد. تنها وجه تمایز این نمونه با نوع نهایی در hardcoded بودن آن‌ها است. دسته دیگر از موکاپ‌ها نوع prototype است که بر روی کاغذ پیاده شده و حالت ماکت دارند این ماکت‌ها می‌توانند دو بعدی یا سه بعدی باشند.

دوقلوهای دیجیتالی از انواع دیگر موکاپ هستند. این مدل‌ها در قالب تصاویر سه بعدی هستند که می‌توان آن‌ها را به شکل کلی زیر و رو نموده و تغییر داد. آموزش موکاپ می‌تواند راهکاری مناسب برای یادگیری و انجام انواع موکاپ در فتوشاپ باشد.

مراحل استفاده از فایل موکاپ

مراحل استفاده از فایل موکاپ - آموزش موکاپ

برای انجام موکاپ ابتدا باید فایل مورد نظر موکاپ بر روی نرم افزار فتوشاپ باز شود که این کار با درگ کردن یا از منوی File و گزینه Open انجام می‌شود. سپس در قسمت نوار ابزار لایه ها (Layers) مورد نظر انتخاب می‌شود و در صورت نبود گزینه از منو بالا، ابتدا گزینه window انتخاب شده سپس گزینه Layers انتخاب می‌شود تا به ابزار ها اضافه شود.

در این قسمت موکاپ نمایش داده می‌شود که با انتخاب جهت‌های مختلف می‌توان محتویات پوشه را مشاهده نمود و در صورت خاموش بودن لایه ها می‌توان آن‌ها را فعال نمود.

برای اعمال تصویر دلخواه بر روی موکاپ ابتدا باید لایه مورد نظر انتخاب شود و سپس در لایه هوشمند تصویر مورد نظر جایگزین گردد پس از ذخیره کردن تصویر دلخواه می‌توان به موکاپ مورد نظر برگشته و تصویر دلخواه را مشاهده نمود و تغییرات لازم را طبق روال معمول انجام داده و به نتیجه مطلوب رسید. بهترین روش برای انجام این کار آموزش موکاپ و یادگیری قانونمند روال کار می‌باشد.

تغییر لوگو موکاپ به لوگوی دلخواه

تغییر لوگو موکاپ به لوگوی دلخواه - آموزش موکاپ

ساده ترین کار برای تغییر لوگو موکاپ به لوگوی‌ دلخواه انجام مراحلی است که در ادامه می‌آید. برای انجام اینکار ابتدا باید روی مربع کوچک گوشه راست پایینی، لایه بالایی یعنی همان Placeholder دابل کلیک شود تا صفحه جدید اتوماتیک یا اسمارت آبجکت بازگردد.

سپس فایل مورد نظر درگ شده و روی صفحه مورد نظر بیفتد. اندازه لوگو ساخته شده باید با صفحه باز شده یکی باشد. در ادامه لوگو اصلی مخفی می‌شود تا لوگوی مورد نظر در صفحه، نمایش داده شود.

در نهایت تغییرات انجام شده ذخیره می‌شود. پس از انجام این کار در پایان می‌توان به سند و صفحه اصلی برگشته، نتیجه کار و تغییرات انجام شده را مشاهده کرد.

پیدا کردن موکاپ در اینترنت

امروزه با توجه به پیشرفت‌های انجام شده در ابزارها و وسایل ارتباط جمعی می‌توان به راحتی از طریق فضای مجازی نسبت به پیدا کردن برنامه های جدید و فراگیری آن‌ها اقدام نموده و نیاز به حضور فیزیکی در مراکز آموزشی مختلف نیست.

موکاپ‌‌های مناسب و با کیفیت هم که به راحتی بتوان از آن ها برای طراحی و چاپ تراکت و انواع کارت‌های ویزیت استفاده کرد از این قاعده مستثنی نیستند و به راحتی با یک جستجوی کوتاه در گوگل می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. البته باید توجه داشت که برای این کار بهتر است به سایت‌ها و درگاه‌های معتبر مراجعه شود.

نتیجه‌گیری

موکاپ‌ نوعی برنامه و نرم افزار است که به شکل مکمل با فتوشاپ فعال می‌شود و با استفاده از آن می‌توان قبل از طراحی و چاپ انواع کارت‌های ویزیت یا تراکت، نتیجه نهایی را با توجه به نظر سفارش دهنده مشاهده کرد و در صورت ایراد یا هماهنگ‌ نبودن با الگوی مورد نظر نسبت به اصلاح آن اقدام نمود که این کار اگر به درستی انجام شود می‌تواند باعث ارتقاء کیفیت کار شود.‌

رتبه: 4.8 از 864 رأی

معرفی خدمات چاپ بازار

28421995 - 021